Krby

Zorientovať sa v problematike vhodného typu krbu pre váš dom, byt, alebo chatu nie je ľahké. Doba pokročila a od klasických otvorených ohnísk sme sa posunuli ďaleko.
Pre ľahkú orientáciu rozdelíme krby na dve skupiny :

  • otvorené krby sú stále žiadané vzhľadom na svoju jedinečnosť a blízky kontakt s plameňom. Majú však viac nevýhod ako kladov. Otvorené ohnisko je potrebné mať pod neustálou kontrolou pre vyletujúce uhlíky, vysoká prašnosť v interiéry, potreba prísunu množstva vzduchu pre horenie a neposlednom rade nízka účinnosť spaľovania na úrovni cca 10% - kúrime do komína.
  • zatvorené krby stavba, pri ktorej je krbová vložka obostavaná izolačným, alebo akumulačným materiálom. Oheň máme bezpečne za zatvorenými dvierkami a účinnosť dnešných krbových vložiek sa pohybuje na úrovni 70 – 80%. Netreba však zabúdať, že krbová vložka je srdcom krbu a pri jej výbere treba byť obozretný.


Rozvíjať tému otvorených krbov ďalej nie je potrebné, avšak poďme sa bližšie pozrieť na sekciu zatvorené krby. Rovnako ich môžeme rozdeliť na dve základné skupiny:

  • izolačný teplovzdušný krb - základom je krbová vložka s výsuvným, alebo bočným otváraním dvierok. Stavba je realizovaná s izolačných dosiek ( Superisol, Promasil, Calsil a pod. ). Teplo je primárne odovzdávané do miestnosti, krb poskytuje rýchly nábeh tepla a pri teplovzdušnom rozvode do iných miestností vieme temperovať väčšiu časť domu. Finálna úprava stien krbu môže byť ľubovoľná, stavba je pri kúrení studená. Máme však aj zopár negatív ... vyššia prašnosť, väčší teplotný rozdiel medzi stropom a podlahou, vírenie prachu a vysušovanie vzduchu. Teplovzdušný krb je ideálnou voľbou pre domy s vyššou tepelnou stratou, chaty a pre občasné doplnkové kúrenie v prechodnom období.


izol krb

  • akumulačný krb základom je krbová vložka výhodnejšie s bočným otváraním vzhľadom na vyššie teploty v obostavbe. Teplo je odovzdávané sálavým spôsobom zo stien a ohniska krbu. Stavba je šetrnejšia voči alergikom, avšak finančne náročnejšia pri stavbe. Treba počítať s dlhším nábehom tepla, pretože akumulačné materiály ho absorbujú a až po určitom čase uvoľňujú do miestnosti. Doba sálania po dokúrení je závislá od množstva akumulačnej masy, ktorá bola pri stavbe použitá. Rovnako treba myslieť aj vysokú váhu – zaťaženie na podlahu. Finálna úprava stien je doporučená akumulačná omietka, kachlice, prípadne iný obklad na báze hliny. Akumulačný krb je vhodnou voľbou pre nízkoenergetické domy s rekuperáciou, pasívne domy a pod. Je určený pre dlhodobé a pravidelné kúrenie.

akum krb


Návrh krbu na mieru

Matem, s.r.o.

Jána Dekana 24
851 10 Bratislava

Otváracie hodiny

Sme všade tam kde nás potrebujete.

Copyright © 2017 - 2024 Matem s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Created by Danes Creative elements