Drevo a kúrenie v krbe

Drevo ako drevo ... V krbe zhorí predsa každé ...

Na úvod zopár užitočných informácií, ktoré pomôžu pre správny výber palivového dreva.
V zásade drevo rozdeľujeme na mäkké a tvrdé drevo.

  • Mäkké drevo: hustota je nižšia ako 500 kg/m3, je vhodné pre zakurovanie, vysoká teplota pri horení, nevytvára uhlíky a rýchlo zhorí.
  • Tvrdé drevo: hustota vyššia ako 500 kg/m3, vhodné pre kúrenie, horí krásnym plameňom a vytvára živý oheň, žeravé uhlíky sálajú teplo po dlhú dobu.

Najčastejšie používaným tvrdým drevom je dub, buk a jaseň. Vyznačujú sa dlhou dobou horenia, poskytujú živý oheň s jasne žiarivým plameňom. Je dôležité spomenúť, že drevo musí byť suché s podielom vody do 20%. Horiace vlhké drevo produkuje veľa dymu, spôsobuje znečistenie skla a minimálny plameň. Rovnako ideálnym palivom sú aj ovocné stromy, hrab a gaštan. Harmonické a kľudné plamene s krásnymi uhlíkmi.

Mäkké dreviny ako breza, lipa, topoľ a ihličnany sú ideálnou voľbou dreva pre zakurovanie. Svojou vysokou teplotou horenia rýchlo zapália tvrdé drevo v ohnisku. Sú vhodné aj pre dlhodobé kúrenie, treba počítať s vyššou spotrebou dreva. Vysoký podiel živice v ihličnatých drevinách pri dlhodobom kúrení výrazne znečisťuje komín a prichádza aj k vystreľovaniu uhlíkov z ohniska – neodporúčame pre otvorené ohniská.

Zakurovanie ... ako na to?

... do ohniska dám zopár triesok, veľa papiera a nejaké polienko... zapálim a čakám...
Je to riešenie, časom oheň v krbe zapálim.

Keďže o dreve a jeho vlastnostiach sme si niečo povedali, odporúčame nasledovný postup:

Do ohniska uložíme najprv 2 – 3 polienka tvrdého väčšieho dreva, na ktoré uložíme opäť polienka tvrdého, avšak menšieho dreva a vrch pyramídy dáme mäkké drevo – triesky spolu s podpaľačom ( papier, pepo a pod. ). Presvedčíme sa, či máme otvorenú komínovú klapku a prívod vzduchu do krbovej vložky na maximum. Po zapálení vytvorí mäkké drevo vysokú teplotu a postupne sa zapália polienka tvrdého dreva na dne ohniska. Množstvo dreva, ktoré sme dali do ohniska nám umožní nechať horieť oheň 20 - 30 min. bez nutnosti otvárania dvierok a rýchlo zohreje krbovú vložku s komínom pre správne fungovanie celého systému.

Pre zapaľovanie neodporúčame používať benzín, prípadne iné tekuté zapaľovače.

Matem, s.r.o.

Jána Dekana 24
851 10 Bratislava

Kontaktujte nás

matemsro@gmail.com
+421 911 706 583

Otváracie hodiny

Sme všade tam kde nás potrebujete.

Copyright © 2017 - 2020 Matem s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Created by Danes Creative elements